Niełatwo jest opisać, w zaledwie kilku zdaniach, rozwój technologiczny, który nastąpił na przestrzeni ostatnich 20 lat. Patrząc na poprzednią dekadę, zauważymy, że główną rolę w tym czasie odgrywały standardowe (“papierowe”) dokumentacje. Digitalizacja zyskała popularność stosunkowo niedawno, co jednak nie umniejsza jej udziału w globalnej optymalizacji tradycyjnych zbiorów.
Z roku na rok coraz więcej instytucji związanych ze światem kultury i biznesu zwraca się do nas po doradztwo w zakresie doboru odpowiednich skanerów. Naszą najczęstszą odpowiedzią zarówno w przypadku archiwów, muzeów czy bibliotek są serie Kodak Alaris s2000, i3000, i4000 oraz oprogramowania Smart Touch i Capture Pro.
Digitalizacja a nowoczesne biura i archiwa
Jeszcze kilka lat temu słowa “biuro” i “archiwum” przywoływały skojarzenia związane z pomieszczeniami pełnymi regałów z segregatorami mieszczącymi bardzo duże ilości dokumentów. Dziś na szczęście jest zupełnie inaczej – prościej, wygodniej, a tym samym efektywniej.
Dzięki digitalizacji współczesne archiwa są bardziej uporządkowane, a ich zbiory odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem i zgubieniem. Cyfryzację dokumentów znacznie ułatwiają urządzenia takie jak skanery i dedykowane im inne produkty marki Kodak Alaris. Na przykład oprogramowanie Alaris Capture Pro doskonale sprawdza się zarówno w biurach jak i w archiwach, ponieważ zapewnia inteligentną kontrolę jakości, automatyczną optymalizację parametrów skanowania oraz integrację z dowolnym systemem klasy EZD lub ESOD. Połączenie skanera najwyższej jakości z odpowiednim oprogramowaniem wpływa na wzrost poziomu automatyzacji i centralizacji zarządzania.
Mówiąc o digitalizacji, nie można również pominąć kwestii ekologicznych. Przechowywanie dokumentów w formie cyfrowej sprawia, że z roku na rok zmniejsza się zużycie papieru w Polsce.
“Kultrualna” odsłona cyfryzacji. Skanery w muzeach i bibliotekach
W poprzednim artykule przedstawiliśmy temat związany z cyfryzacją bibliotek. Przypominamy jednak – proces digitalizacji tradycyjnych zasobów książkowych oraz udostępnienie ich w formie nowoczesnych bibliotek online, zmienił oblicze polskiego sektora edukacji. Dziś każdy bez problemu może odnaleźć nawet trudno dostępną publikację z poziomu swojego laptopa czy telefonu.
Digitalizacja dosięgnęła także muzea. Dzięki wykorzystaniu dedykowanych skanerów możliwe jest przeniesienie drogocennych zbiorów o charakterze historycznym na nośniki komputerowe. Takie rozwiązania pozwalają zapewnić długowieczność cennym eksponatom. Co więcej, dzięki zdigitalizowanym zasobom, jako kraj, możemy chwalić się swoim dziedzictwem kulturalnym na arenie światowej, bez konieczności przewożenia cennych przekładów i dokumentów poza granice Polski.
Muzea mogą sięgnąć również po skanery Kodak Alaris, czyli po urządzenia niezastąpione w procesie cyfryzacji luźnej dokumentacji (także – historycznej).
Obecnie marka – Kodak Alaris – odnosi sukcesy w wielu krajach na większości kontynentów, również w Polsce unowocześniając i optymalizując rozwiązania biurowe. Klienci określają nas mianem “ambasadorów rozwoju” swoich firm. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy zmieniać ich zawodowy świat na lepsze.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rozwiązań digitalizacyjnych Kodak Alaris, dzięki nim Ty i Twoja firma otrzyma szansę na “wygodniejsze” jutro!